کپی رایت کتاب

بارها شاهد این بوده ایم که از محتوای کتاب های منتشر شده در سایر آثار به چاپ رسیده در کشور به راحتی و سهولت تمام کپی برداری شده و در نتیجۀ آن، خسارات مادی و معنوی متعددی به مالک اثر وارد میشود.

البته این عمل ضد فرهنگی، فقط منحصر به حوزۀ کتاب و نویسندگی نیست و در سایر زمینه های هنری و یا هر جائی که خلق اثری صورت گرفته باشد این امر به وفور دیده میشود.

همانطور که شما هم می دانید، متأسفانه کشور ایران جزو کشورهای عضو این معاهدۀ حقوقی بین المللی نیست و در نتیجه مخترعین، نویسندگان و هنرمندان، همیشه در نگرانی این بسر میبرند که مبادا از محتوای تولید شده توسط آنان سرقت و کپی برداری انجام گردد که این نگرانی وقتی که بحث از نشر بین المللی به میان می آید قطعاً شدت بیشتری پیدا کرده و حتی مانع از این میشود که به اینگونه موقعیت ها و فرصت های بی نظیر فکر هم بکنند.

این در حالی است که یکی از مهم ترین و اجتناب ناپذیرترین ملزومات ورود به بازارهای جهانی، اخذ سند کپی رایت است. سندی که دو هدف مهم اساسی را دنبال می کند.

نخست اینکه نویسنده با دریافت این سند قادر خواهد بود مالکیت خود را نسبت به اثر خلق شده به اثبات برساند و از طرفی با ثبت این سند در کشورهای عضو معاهدۀ کنوانسیون بین المللی برن، مانع از هرگونه سرقت ادبی از آثار خود خواهد شد.

به عبارتی دیگر با داشتن این سند دیگر نگران سوء استفاده از محتوا و حتی طرح جلد خود نخواهد بود. لازم به ذکر است که این حفاظت و مراقبت توسط دادستان کشور صادر کنندۀ سند کپی رایت تضمین می گردد.

یعنی در صورت مشاهدۀ هرگونه سرقت ادبی از آثار نویسنده، تمامی مراحل قانونی لازم برای جلوگیری از نشر و فروش محتوای به سرقت رفته از جانب دادستانی کشور صادر کنندۀ سند کپی رایت اعمال میشود که تمامی این مراحل که بر طبق دستورالعمل های صادره از جانب مراکز اصلی کنوانسیون برن در سرتاسر جهان صادر شده است، توسط تیم آمازونیا در سریع ترین زمان ممکن و بدون نیاز به دخالت نویسنده انجام خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *